Admiterea la universitățile din Republica Moldova este în plină desfășurare. La Facultatea de Științe Agricole, Silvice și ale Mediului din cadrul Universității Tehnice a Moldovei, viitorii studenți sunt așteptați cu locuri la buget, programe de studii adaptate cerințelor actuale și o bază practică modernă.
În acest an, Facultatea de Științe Agricole, Silvice și ale Mediului a completat oferta educațională cu programe noi de licență și master.
SERGIU POPA, decanul Facultății de Științe Agricole, Silvice și ale Mediului:
„Ofertele Facultății de Științe Agricole, Silvice și ale Mediului din cadrul Universității Tehnice a Moldovei includ specialitățile tradiționale ale sectorului agricol, precum Agronomie, Horticultură, Viticultură, Zootehnie, Siguranța Produselor Alimentare, Ecologie și Protecția Mediului. Totodată, facultatea vine și cu oferte educaționale noi. La ciclul de licență, una dintre acestea este programul Agricultură Inteligentă.”
Totodată, în această sesiune de admitere, candidații au la dispoziție un număr mai mare de locuri finanțate de la buget. Aproximativ 40% din totalul locurilor sunt bugetare, iar restul sunt disponibile în regim cu taxă.
SERGIU POPA, decanul Facultății de Științe Agricole, Silvice și ale Mediului:
„În acest an, sunt disponibile aproximativ 140 de locuri finanțate de la buget. Dintre acestea, 15 locuri sunt alocate specialității Științele Mediului, 10 locuri specialității Silvicultură, iar aproximativ 112 locuri sunt destinate specialităților din domeniul agricol.”
Pe lângă studiile teoretice, facultatea le oferă studenților și posibilitatea de a desfășura practica în condiții reale. Universitatea deține două sere moderne, unde sunt cultivate roșii, castraveți, ardei, verdețuri, căpșuni și flori, acestea fiind utilizate în procesul de instruire și cercetare.
SERGIU POPA, decanul Facultății de Științe Agricole, Silvice și ale Mediului:
„În cadrul facultății avem una dintre cele mai performante sere, unde studenții studiază producerea legumelor în spații protejate, atât în cultura tradițională, cât și în cea modernă. Chiar aici ne aflăm, în această seră, unde studenții obțin competențe în producerea roșiilor pe tot parcursul perioadei de vegetație.”
Pe lângă sere, universitatea dispune și de loturi experimentale unde sunt cultivate diferite culturi agricole, grâu, orz, porumb, mazăre, inclusiv tutun.
SERGIU POPA, decanul Facultății de Științe Agricole, Silvice și ale Mediului:
„Pe acest mini-sector avem cultura tutunului, unde studenții studiază diferite particularități biologice ale diferitelor soiuri și modul în care are loc dezvoltarea acestor culturi, care, la momentul de față, nu prea mai sunt cultivate pe teritoriul Republicii Moldova.”
De asemenea facultatea mai are și plantații de viță-de-vie, livezi cu nectarine, cireși, pruni și caiși. Acestea fac parte din baza practică a universității și contribuie la pregătirea viitorilor specialiști din domeniul agricol.
SERGIU POPA, decanul Facultății de Științe Agricole, Silvice și ale Mediului:
„Studenții au oportunitatea de a studia iarăși particularitățile biologice la diferite specii pomicole. Totodată, au oportunitatea de a studia care sunt fazele vegetative și cele generative, precum și, un lucru important, unele elemente de bază privind formarea unor forme de coroană.”
Depunerea dosarelor este în plină desfășurare, iar reprezentanții facultății îi încurajează pe tineri să aleagă o profesie în agricultură, un domeniu în care este nevoie de specialiști și care oferă tot mai multe oportunități de dezvoltare.
În acest an, admiterea la universitățile din țară a început pe 27 iulie. Candidații pot depune actele atât online, cât și cu prezență fizică, până pe 14 august. După anunțarea rezultatelor intermediare, studenții pot depune documentele în original la universitate în perioada 8 – 12 august. Iar persoanele care nu au reușit să depună dosarele în această perioadă sau în cazul în care rămân locuri neocupate vor avea la dispoziție o sesiune suplimentară între 15 și 24 august 2026.
Citiți mai mult.
Autoritățile municipale iau măsuri pentru siguranța alimentării cu apă
Stimați cititori!
Puteți citi știrile Agro TV Moldova în formatul convenabil pentru dumneavoastră pe Facebook și Instagram, urmăriți-ne pe Tik-Tok și YouTube. De asemenea, abonați-vă la canalul nostru de Telegram și Viber.
Dacă aveți ceva de împărtășit cu redacția, trimiteți observațiile și știrile dumneavoastră pe adresa noastră de e-mail: contact@agrotv.md.