Infrastructură modernă de irigare în localitatea Telița

Peste 100 de agricultori din satul Telița vor beneficia în acest an de infrastructură modernizată de irigare pentru 300 de hectare de teren agricol. Contractul de finanțare nerambursabilă, în valoare totală de 2,7 milioane lei, a fost semnat astăzi între IFAD, autoritățile locale și compania responsabilă de construcția unei conducte de apă de 2,4 km, care va alimenta sistemul de irigații cu apă din râul Nistru.

RODICA RUSU, Primara localității Telița:

,,Este un proiect foarte important pentru că localitatea din Telița este o localitate agricolă, agricultura este ramura de bază, iar în situația schimbărilor climatice tot mai pronunțată, secetele tot mai pronunțate din ultimii ani, care afectează mult recoltele la hectar și aduc prejudicii enorme agricultorilor, respectiv ei nu își pot achita taxele locale spre buget, deci are de pătimit și agricultorul și bugetul local.”

Aceasta reprezintă a doua etapă a proiectului demarat în 2017, când 80 de fermieri au început să irige 240 ha.

DUMITRU FRUNZA, Agricultor:

,,Cultivăm culturi de câmp, la care efectul este într-adevăr un efect bun, ajută irigarea pentru culturi. Condițiile meteorologice la moment sunt cam nu prea bune, nu plouă., dar datorită la irigație se vede un efect foarte pozitiv. “

În 2025, alți 22 de agricultori s-au alăturat inițiativei, extinzând suprafața irigată cu încă 60 ha, pe fondul rezultatelor vizibile în creșterea calității și cantității producției agricole.

VITALIE FRUNZA, Agricultor :

,,Cultivăm viță de vie, soiuri de masă, Moldova și Arcadia. Avem în jur de sub 10 hectare. De sistemul de irigare care dorim acum să-l extindem, o să beneficiez și eu. La proiectul din prima etapă nu am fost beneficiar, dar foarte mult mi-am dorit ca în etapa a doua să intrăm și noi, să ajungem, să avem norocul și posibilitatea de a iriga câmpurile noastre.’’

În plus față de infrastructura de irigare, agricultorii din Telița vor putea accesa granturi de până la 7.500 USD pentru achiziționarea echipamentelor necesare, precum pompe, filtre, benzi de picurare și micro-aspersoare.

ALEXANDRA ȘIAN, Secretară de stat MAIA:

,,Din ultimii 20 de ani, 9 ani, au fost ani marcați de secetă cu diferit grad de severitate, care a afectat culturile agricole de la 40 la sută până la 75 la sută în diferite regiuni ale țării. De aceea, pentru infrastructura de irigare dezvoltarea și reabilitarea este un punct care se află foarte sus pe agenda Ministerului Agriculturii și Industriei Alimentare. Ministerul, Guvernul, investește și resursă, dar și capacitate în materie de experți în reabilitarea sistemelor care, din păcate, au fost distruse pe parcursul anilor. Vorbim despre sistemele centralizate de irigare, pe malurile râurilor Nistru și Prut, dar și în dezvoltarea infrastructurii secundare de irigare, un proiect la care suntem prezenți acum în Telița.”

Totodată, localitatea va beneficia de sprijin pentru construcția unui drum agricol de 1,25 km, în variantă albă, care va facilita accesul spre terenurile agricole, proiect estimat la circa 3 milioane lei. Această investiție va fi acoperită în proporție de 75 la sută.

Citiți mai mult:

Șapte persoane, sancționate pentru pescuit ilegal în perioada de prohibiție pe Nistru

Înghețuri de Paștele Blajinilor: temperaturile scad până la minus 2 grade la sol

Stimați cititori!

Puteți citi știrile Agro TV Moldova în formatul convenabil pentru dumneavoastră pe Facebook și Instagram, urmăriți-ne pe Tik-Tok și YouTube. De asemenea, abonați-vă la canalul nostru de Telegram și Viber.

Dacă aveți ceva de împărtășit cu redacția, trimiteți observațiile și știrile dumneavoastră pe adresa noastră de e-mail: contact@agrotv.md.