Andrei Uncuță, numit secretar de stat la Ministerul Sănătății

Fostul director al Spitalului Clinic Republican „Timofei Moșneaga”, Andrei Uncuță, a fost numit în funcția de secretar de stat la Ministerul Sănătății. Decizia va intra în vigoare începând cu data de 8 iunie 2026.

Candidatura lui Andrei Uncuță a fost propusă de ministrul Sănătății, Emil Ceban, și aprobată în cadrul ședinței Guvernului.

Potrivit ministrului, noul secretar de stat are o experiență vastă în domeniul medical și în administrația publică. Din anul 2020, acesta a condus Spitalul Clinic Republican „Timofei Moșneaga”, cea mai mare instituție medicală din țară.

În noua funcție, Andrei Uncuță va fi responsabil de coordonarea domeniului asistenței medicale prespitalicești și spitalicești. De asemenea, va gestiona implementarea proiectelor investiționale din sănătate, inclusiv construcția spitalelor regionale din Bălți și Cahul.

Autoritățile susțin că numirea are drept scop consolidarea procesului de modernizare și dezvoltare a sistemului medical din Republica Moldova.

Citiți mai mult.

Republica Moldova va crea o Agenție Națională Erasmus+. UE oferă sprijin de 5 milioane de euro

Stimați cititori!

Puteți citi știrile Agro TV Moldova în formatul convenabil pentru dumneavoastră pe Facebook și Instagram, urmăriți-ne pe Tik-Tok și YouTube. De asemenea, abonați-vă la canalul nostru de Telegram și Viber.

Dacă aveți ceva de împărtășit cu redacția, trimiteți observațiile și știrile dumneavoastră pe adresa noastră de e-mail: [email protected].