Transportatorilor din Moldova li s-a interzis intrarea în Federația Rusă, inclusiv în regim de tranzit

Moldova intră oficial pe lista „țărilor neprietenoase” pentru Federația Rusă. Începând cu 28 martie, transportatorii auto din Republica Moldova nu mai au voie să intre pe teritoriul Rusiei, nici măcar pentru tranzit. Decizia a fost aprobată de premierul rus Mihail Mișustin și publicată pe portalul oficial al guvernului rus.

Interdicția obligă transportatorii moldoveni să își oprească camioanele la granițele Federației Ruse, acolo unde mărfurile trebuie preluate de transportatori ruși. Practic, exporturile spre Rusia se pot face doar cu transbordare, ceea ce complică și scumpește procesele logistice.

În plus, de la 26 aprilie, Federația Rusă va reduce lista mărfurilor exceptate de la această regulă. Produsele alcoolice, tutunul, cacao și derivatele sale nu vor mai putea fi transportate nici până la zona de frontieră decât cu regim special.

Blocajul vine pe fondul relațiilor tensionate din ultima perioadă între Chișinău și Moscova. În 2024, Rusia nu a oferit deloc autorizații de transport Moldovei, în ciuda solicitărilor oficiale. Transportatorii moldoveni sunt nevoiți acum să caute rute alternative prin Turcia sau Marea Neagră pentru a ajunge în țările din spațiul CSI.

Citiți mai mult:

Cum îngrijești căpșunile ca să ai o recoltă bogată în grădină

Granturi de până la un milion dolari pentru zootehnie: 4 aprilie, termenul-limită pentru depunerea cererilor

Stimați cititori!

Puteți citi știrile Agro TV Moldova în formatul convenabil pentru dumneavoastră pe Facebook și Instagram, urmăriți-ne pe Tik-Tok și YouTube. De asemenea, abonați-vă la canalul nostru de Telegram și Viber.

Dacă aveți ceva de împărtășit cu redacția, trimiteți observațiile și știrile dumneavoastră pe adresa noastră de e-mail: contact@agrotv.md.