Peste 64,6 milioane de lei plătiți fermierilor în perioada 14–18 aprilie pentru subvenții și investiții agricole

În perioada 14–18 aprilie 2025, fermierii au beneficiat de plăți din partea autorităților, însumând aproximativ 64,6 milioane de lei. Aceste sume au fost autorizate pentru diverse mecanisme de sprijin, menite să susțină agricultura și dezvoltarea rurală. Printre acestea se numără plăți directe în zootehnie, unde s-au acordat 940 mii lei pentru două cereri în zootehnie.

O parte considerabilă a fondurilor a fost direcționată către forme complementare de plată și subvenții post-investiționale. Mai exact, 7,23 milioane de lei au fost plătiți pentru 38 de cereri de plată complementară, în timp ce 14,77 milioane de lei au fost distribuiți prin 43 de cereri aferente subvențiilor acordate după finalizarea investițiilor. Aceste mecanisme contribuie la susținerea financiară a fermierilor care au făcut eforturi pentru a-și dezvolta fermele sau activitățile agricole.

De asemenea, în cadrul Programului LEADER, care sprijină inițiativele locale din mediul rural, s-au plătit 16,29 milioane lei pentru 123 de proiecte investiționale. În plus, 25,37 milioane lei au fost alocate pentru 22 de cereri de plată în avans, oferind beneficiarilor posibilitatea de a-și începe proiectele cu un sprijin financiar solid. Lista completă a beneficiarilor poate fi consultată online, în secțiunea dedicată „Lista beneficiarilor” pe pagina oficială a AIPA.

Citiți mai mult:

Condițiile climaterice nefavorabile au determinat închiderea temporară a postului vamal de tip debarcader „Molovata”

Republica Moldova scapă de tarifele impuse de Trump, pentru doar 90 de zile

Stimați cititori!

Puteți citi știrile Agro TV Moldova în formatul convenabil pentru dumneavoastră pe Facebook și Instagram, urmăriți-ne pe Tik-Tok și YouTube. De asemenea, abonați-vă la canalul nostru de Telegram și Viber.

Dacă aveți ceva de împărtășit cu redacția, trimiteți observațiile și știrile dumneavoastră pe adresa noastră de e-mail: contact@agrotv.md.