Cer variabil și pericol de incendii în cea mai mare parte a țării
Meteorologii au emis un Cod galben de pericol de incendii, valabil până la 31 iulie. Potrivit specialiștilor, din cauza deficitului de precipitații, riscul izbucnirii incendiilor de vegetație se menține ridicat în cea mai mare parte a teritoriului țării și se extinde asupra raioanelor din nordul și sudul Republicii Moldova. Totodată, rămâne în vigoare și avertizarea hidrologică privind scurgerea redusă a apei în râurile Nistru, Prut și în majoritatea râurilor mici din țară.
Pentru data de 31 iulie, în nordul țării, temperaturile maxime vor ajunge până la 29°C, iar minimele vor coborî până la 13°C. Vântul va sufla din nord cu viteze de până la 9 km/h.
În centrul țării, maximele vor atinge 31°C, iar minimele vor indica 15°C.
În sudul țării, meteorologii prognozează temperaturi de până la 33°C pe timpul zilei, iar noaptea valorile termice vor coborî până la 17°C.
Citiți mai mult.
România sprijină practicarea caiacului de către persoanele cu dizabilități din Republica Moldova
Stimați cititori!
Puteți citi știrile Agro TV Moldova în formatul convenabil pentru dumneavoastră pe Facebook și Instagram, urmăriți-ne pe Tik-Tok și YouTube. De asemenea, abonați-vă la canalul nostru de Telegram și Viber.
Dacă aveți ceva de împărtășit cu redacția, trimiteți observațiile și știrile dumneavoastră pe adresa noastră de e-mail: contact@agrotv.md.