Aproximativ 600 de pacienți vor beneficia anual de senzori pentru măsurarea nivelului de zahăr din sânge

Copiii și tinerii de până la 25 de ani care suferă de diabet de tip 1 vor primi gratuit senzori pentru măsurarea nivelului de zahăr din sânge. Dispozitivele vor fi achitate din fondurile asigurării medicale și vor putea fi obținute începând cu luna iunie.

Potrivit autorităților, aproximativ 600 de pacienți vor beneficia anual de aceste dispozitive moderne, pentru care vor fi alocate circa 25 de milioane de lei. Senzorii vor putea fi obținuți din farmaciile contractate, iar prescrierea acestora va fi făcută de medicii de familie și endocrinologi.

VICTORIA POPA, șefa serviciului informare și comunicare cu mass-media, Ministerul Sănătății:

Monitorizarea continuă a glicemiei reprezintă una dintre cele mai moderne și eficiente metode de control al diabetului zaharat de tip 1, oferind posibilitatea monitorizării permanente a nivelului glicemiei fără înțepături repetate. Utilizarea senzorilor contribuie la prevenirea episoadelor severe de hipoglicemie și hiperglicemie, reduce riscul complicațiilor și îmbunătățește controlul bolii, precum și calitatea vieții pacienților, oferind mai multă siguranță atât copiilor și tinerilor, cât și familiilor acestora.”

Prin compensarea acestor dispozitive din fondurile Asigurării obligatorii de asistență medicală, statul oferă un sprijin important pacienților cu diabet zaharat de tip 1 și facilitează accesul la tehnologii moderne pentru monitorizarea eficientă a bolii.

Citiți mai mult.

Averse cu descărcări în toată țara

Stimați cititori!

Puteți citi știrile Agro TV Moldova în formatul convenabil pentru dumneavoastră pe Facebook și Instagram, urmăriți-ne pe Tik-Tok și YouTube. De asemenea, abonați-vă la canalul nostru de Telegram și Viber.

Dacă aveți ceva de împărtășit cu redacția, trimiteți observațiile și știrile dumneavoastră pe adresa noastră de e-mail: [email protected].